Z komputerem za pan brat :)

Skupiłam się na korzystaniu z kilku programów (Adobe Photoshop, InDesign, Corel Draw),
i to od dawna (1994 rok), posługuję się nimi biegle, stąd moja "osławiona" SZYBKOŚĆ DZIAŁANIA.

Zaczynałam przygodę z komputerem bardzo wcześnie.

Zdałam egzamin wstępny na Wydział Elektroniki na Politechnice Warszawskiej na 4,84 (szczególnie chcę się pochwalić, że egzamin z zadań z fizyki zdałam na 60 pkt z 60 pkt możliwych, egzamin z zadań z matematyki z kolei na 57 pkt z 60 pkt możliwych) i wybrałam Instytut Technologii Elektronowej, tak mnie zachwyciła ulotka opisująca perspektywy pracy. Okazało się, że mnie ta dziedzina nie za bardzo interesuje, ale dzięki przedmiotom obieralnym poznałam w znacznym zakresie również to, co mnie fascynowało, czyli układy elektroniczne i układy logiczne. A na koniec Specjalizacja Mikrofale. Super temat.
Skończyłam studia w maju 1982 roku na bdb. Wtedy co prawda komputer dla użytkownika to była tylko tajemnicza "końcówka" i noszenie pracownikowi tam zatrudnionemu programu czy poprawek na kartach perforowanych, które się pracowicie dziurkowało na specjalnym urządzeniu, ale i tak łatwo mi przyszło potem pracować z komputerem domowym „bez barier” :) :)

Pewnie dlatego po pierwszym z nim kontakcie w 1986 roku zakochałam się w tym sprzęcie, gdy dyrekcja zakupiła pracownię
10 „spectrumiaczków” (ZX Spectrum) do szkoły średniej, w której uczyłam elektrotechniki i elektroniki. A mój 5-letni synek szybko pojął,
że jak nie migają paski po bokach ekranu, to znaczy, że nastąpił "błąd ładowania taśmy" (tape loading error) :)

W 1987 i 1988 roku organizowałam konferencje dla nauczycieli z rejonu Kraśnik na temat zastosowań komputerów w dydaktyce,
z moim wykładem i pokazem praktycznym realizowanym przy współpracy z moimi uczniami. Napisałam artykuł do prasy nauczycielskiej
o zastosowaniach dydaktycznych komputerów, a nawet nakręcono film z moich zajęć, który był potem wyświetlany na imprezach masowych.
Tworzyłam też na ZX Spectrum oprogramowanie wspomagające nauczanie w językach programowania LOGO i BASIC.
W 1988 roku ukończyłam dwuletnie studia podyplomowe z informatyki na UMCS w Lublinie. Ale także jednocześnie roczny czy dwuletni kurs "dla uczących informatyki" (czyli zjazd co tydzień, a nie co dwa, na własny koszt, bo dyrekcja zgodziła się finansować dojazd tylko
na jedną formę szkolenia). Nie było w ogóle podręczników, nasza pani Maria szkoliła się z programowania w języku LOGO z tygodniowym wyprzedzeniem w Krakowie, a jak "odpadłam" na 2 miesiące z powodu powikłań po operacji wyrostka robaczkowego, przysyłała mi ksera wykładów do domu...
Zaczęłam też wtedy jeździć na konferencje „Informatyka w szkole”: Wałbrzych, Poznań, Lublin oraz na liczne tygodniowe warsztaty poświęcone wąskim zagadnieniom, z dwoma prowadzącymi, finansowane przez Ministerstwo Oświaty.
Dzięki temu znalazłam się na kartach historii komputeryzacji dydaktyki Lubelszczyzny jako prekursor.

W 1990 roku „wymieniliśmy” ukochany kilkuletni samochód Wartburga combi na własny komputer PC 286… Ceny sprzętu były szalone…

W latach 1992-94 „zaliczyłam” też „przygodę” z programowaniem w języku programowania Pascal, kiedy to napisałam wiele ciekawych programów dydaktycznych. Wg mnie najciekawszy i najtrudniejszy to animacja działania silnika czterosuwowego.

Moja galeria

Moja Galeria

Moja praca moim hobby, czyli uwielbiam poligrafię komputerową!

Moja przygoda z poligrafią komputerową zaczęła się w 1994 roku w czasie urlopu wychowawczego na córeczkę
i okazała się najlepszym, co mi się mogło w życiu zawodowym zdarzyć...

Obecnie skupiłam się na ścisłej specjalizacji: korekta, redakcja, skład. Uwielbiam czytać książki w pracy :)
Wyceniam to prosto, nie dzieląc tekstów na łatwe i trudne, z dużą liczbą błędów lub nie.

Pracę z grafiką lubię, ale albumy trudno jest wycenić "słusznie" "za projekt", bo są to zwykle spore kwoty.

Zdarza mi się projektować okładki. Niekiedy także albumy czy monografie :) Ale w takich cenach, że graficy by mnie nieźle "prześwięcili".

Uwielbiam książki, naukę o języku, kulturę i kulturę słowa

W latach szkolnych (podstawówka i liceum) czytałam do 12 książek tygodniowo. Potem mniej, ale też dużo.
Lubię sobie zajrzeć do książek prof. Miodka czy Bralczyka. Podczas pracy nad korektą tekstu wciąż "przekopuję się" w poradniach językowych przez zawiłości języka polskiego.

To podstawa mojej skuteczności w zakresie nienagannej ortografii i pięknej polszczyzny.

Moja doba zaś powinna mieć na pewno co najmniej 48 godzin, żebym zdążyła przeczytać wszystko, co mnie interesuje...

A ten tekst lubię.

Lubię też pisać

Dzienniki i Notatki w różnej formie prowadzę od ósmej klasy szkoły podstawowej. Najpierw było to nieporadne, zmuszałam się każdego dnia, by coś zanotować. Potem potrafiłam w ciągu jednego wieczoru zapisać cały zeszyt 60-kartkowy. Teraz nie mam tyle czasu, więc dziennik jest bardziej skondensowany. Ale prowadzę go systematycznie, zapisując także ważne cytaty czy "złote myśli". Jego zadanie polega na dyscyplinowaniu mnie w realizacji postawionych sobie celów. Dziennik pozytywnej zmiany.

Bardzo pozytywnie na moją organizację dnia i motywację do dawania z siebie maksymalnie dużo w zakresie pracy zawodowej, ale także... przestrzegania czasu na relaks, wpłynęły także e-booki Nikodema Marszałka Odrodzenie Feniksa i Motywacja bez granic.

Uwielbiam psychologię i poznawanie swoich właściwości

...by "laserowo" czerpać ze swoich talentów na pożytek autorów :)

   

Po wykonaniu na stronie internetowej testu Clifton StrengthsFinder™ o poszukiwaniu swoich 5 talentów rządzących zachowaniem, wiem także, że ważne są u mnie następujące talenty: Maksymalista, Osiąganie, Poważanie, Odpowiedzialność, Strateg.

Kod do testu Clifton StrengthsFinder™ był dostępny wraz z książką Marcusa Buckinghama, Donalda Cliftona, Teraz odkryj swoje silne strony, Wydawca Instytut Gallupa

 • Maksymalista
  Ekscytujesz się, przekształcając coś działające dobrze na działające doskonale. Miarą dla Ciebie jest doskonałość, a nie “zwykła” przeciętność.
 • Osiąganie
  Bez przerwy chcesz coraz więcej robić i osiągać. Masz w sobie taki wewnętrzny ogień, który motywuje Cię do nieustannych działań podczas pracy, urlopu i w każdym innym miejscu i czasie.
 • Poważanie
  Potrzebujesz uznania, bo chcesz, aby o Tobie słyszano. Pragniesz być znaną osobą. Dlatego chcesz się wyróżniać, być kimś wyjątkowym.
 • Odpowiedzialność
  Doprowadzasz sprawy do końca, jeśli w coś się zaangażujesz. Dobrze wykonujesz powierzone Ci zadania. Trzymasz się zasad etycznych. Jesteś sumienny i niezawodny, dotrzymujesz danego słowa.
 • Strateg
  Umiesz dostrzec, co kryje się "za zakrętem". Wyobrażasz sobie różne sposoby rozwiązania danego problemu, a potem odrzucasz te, które wiodą donikąd. Dlatego potrafisz zaplanować i poprowadzić nawet trudne
  i długotrwałe projekty
  .

Oczywiście, że jestem inteligentna emocjonalnie

i rozwijam swoją wiedzę w tym zakresie.
Bogatą wiedzę czerpię z książek, Internetu, ale także z "Charakterów" i "Zwierciadła" i polecam je gorąco wszystkim, którym zależy
na rozwoju emocjonalnym i duchowym.

Typ osobowości ENFJ - Extraversion, Intuition, Feeling, Judging (ekstrawertyczny, intuicyjny, odczuwający, osądzający) - "EKSPERT STOSUNKÓW MIĘDZYLUDZKICH"

wg książki Paul D. Tieger & Barbara Barron-Tieger "Rób to, do czego jesteś stworzony" (polecam - rewelacja!). Pewnie dlatego klienci mnie tak lubią, bo umiem z nimi rozmawiać :)

Uwielbiam astrologię

Słoneczny znak zodiaku - Waga.

Dane urodzeniowe: 17 października 1958 roku o godz. 5:00 w Kraśniku Fabrycznym.

W tym zakresie też jestem "obstawiona" literaturą. Lubuję się w odkrywaniu wartościowych, mocnych stron swoich, członków rodziny, znajomych i przyjaciół i analizowaniu szeregu informacji, które określają nasze możliwości. Dowiaduję się, że są ograniczenia planetarne, na które "nie ma siły" i uczę się je u SIEBIE, członków rodziny, przyjaciół i... ludzi w ogóle - akceptować.

Dużo wiem o astrologii i swoim portrecie dzięki internetowemu kursowi profesjonalnej astrologii samopoznania sławy astrologicznej - Wojciecha Jóźwiaka, w którym uczestniczyłam w latach 2004-2008. Mój układ planetarny był przedmiotem ćwiczenia, wykładu i dyskusji
w roku szk. 2006/07. Jak i większości uczestników kursu, BTW (by the way :)).
Dzięki astrologii rozpoznałam swoją metodę pracy, zarówno w obecnej profesji zawodowej poligrafii, jak i w całym swoim życiu, poczynając od ucznia - znakomitego matematyka i fizyka rozwiązującego zadania poprzez informatyka-programistę.

Dowiedziałam się, że moją domeną jest wrodzone wyczucie piękna i estetyki oraz dokładność
i cierpliwość, co jest nieocenione przy tworzeniu przeze mnie projektów. To zasługa planet Wenus
i Saturn. W uproszczeniu maksymalnym, Wenus jest planetą piękna, Saturn - dyscypliny.

Dlaczego przestałam się stresować, że nie wszystko potrafię w poligrafii i plastyce, możesz przeczytać
w mojej pracy o moich dominantach planetarnych, parze planet Saturn-Wenus, którą w całości zamieściłam
w pliku pdf poniżej.

TU możesz otworzyć plik pdf z opisem mojej pary Wenus-Saturn.

Po narodowym teście inteligencji Polaków

sprzed paru lat mogę się też pochwalić swoim IQ=133. Było to o tyle trudne, że pracowałam w czasie rzeczywistym na komputerze. Przy niektórych pytaniach się nudziłam, bo robiłam je natychmiast, a niektóre mi umykały, że nawet ich nie zdążyłam zrozumieć i doczytać.

No i jeszcze jedno - kolekcjonuję ANIOŁY...

Figurki, książki o aniołach i z tematem w tle, kalendarze.

Jeśli o kolekcjach mowa, kolekcjonuję też "WSPANIAŁYCH" ludzi

przyjaznych, wartościowych, lojalnych, żyjących z pasją. Swego czasu reklamy zachęcały do kupowania książki "Toksyczni ludzie", z serii modnych "toksycznych", a ja wypatrzyłam na półce księgarskiej książkę Lillian Glass "Wspaniali ludzie". Znakomitość!

Rada autorki na udane życie to otaczanie się ludźmi wspaniałymi wg cech przykładowo wymienionych wyżej ("kolekcjonowanie" ich) i unikanie niszczących nas, wyniosłych, fałszywych, zazdrosnych, zarozumiałych, egoistycznych, obłudnych...

Pozdrawiam serdecznie, Grażyna

Credo Oprah Winfrey

Przeczytałam bardzo inspirujący artykuł we Wróżce z czerwca 2010 roku na temat Oprah Winfrey. A w nim - credo Oprah.
Najłatwiej mi je będzie zawsze znaleźć tutaj. Bo w katalogach na dysku się trochę już gubię :-) To i dla ciebie inspiracja :-)

˙ Najważniejsi są ludzie, jeżeli chcesz być szczęśliwa, staraj się więcej dawać niż brać.

˙ Nie odpłacaj pięknym za nadobne, zemsta nie prowadzi do niczego dobrego, staraj się wybaczyć krzywdy,
  pielęgnowanie urazy działa przeciwko tobie.

˙ Naucz się kochać siebie, jesteś niepowtarzalną, wyjątkową istotą. Na całym świecie nie ma „drugiej ciebie”.

˙ Codziennie dziękuj Bogu za kolejny przeżyty dzień, zrób rachunek sumienia, pomyśl, co zrobiłaś dobrego.

˙ Nie porównuj siebie z innymi, nikt nie jest doskonały.

˙ Dbaj o swoje zdrowie, nie zaniedbuj badań profilaktycznych, pilnuj diety, spaceruj na świeżym powietrzu.

˙ Rozwijaj się, nie bój się podejmować nowych wyzwań, nigdy nie jest za późno, żeby się czegoś nauczyć.

˙ Pielęgnuj relacje z rodziną i przyjaciółmi.

˙ Dziel się z innymi, jeżeli możesz sobie na to pozwolić, przeznaczaj jakąś sumę na działalność charytatywną.

˙ Nigdy nie zapominaj, że życie jest piękne.

     

Ulubione aforyzmy

Mój własny, przykładowy plakat motywacyjny

 1. JESTEM PIĘKNYM ODZWIERCIEDLENIEM SWEGO WNĘTRZA.
  /parafraza, Elżbieta Nowalska, jasnowidz/
 2. Jest tylko jeden sukces - możliwość spędzania życia po swojemu.
  /Christopher Morley, (1890-1957), amerykański dziennikarz, pisarz, poeta, zwycięzca nagrody Pulitzera/
 3. Nasza największa potrzeba życiowa to ktoś, kto spowoduje, że wykażemy się tym, na co nas naprawdę stać.
  /Ralph Waldo Emerson/
 4. Zaufanie do siebie jest głównym sekretem sukcesu.
  /Ralph Waldo Emerson/
 5. Albo ryzykujesz i idziesz świadomie przez życie, doświadczając wszystkiego, co ci oferuje, albo tchórzysz
  i jesteś tylko podglądaczem, który zerka na świat przez dziurkę od klucza.
  Nicole Kidman, aktorka, ur. 1967/
 6. Moje życie to fascynująca przygoda.
 7. Nie istnieje droga na skróty do miejsca, do którego dojść warto.
  /Exploris, Instytut Kształtowania Życia/
 8. ...prawdziwe gwarancje bezpieczeństwa odnajdujemy jedynie w dojrzewaniu, przeobrażaniu i zmianie...
  /Exploris, Instytut Kształtowania Życia/
 9. Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni ludzie od was nie wymagali.
  /Jan Paweł II/
 10. Jeśli "a" oznacza szczęście, to:
  a=x+y+z;
  gdzie:
  x - praca,
  y - rozrywki,
  z - umiejętność trzymania języka za zębami.
  /Albert Einstein/
 11. Niełatwo jest żyć po śmierci. Czasem trzeba na to stracić całe życie.
  /Stanisław Jerzy Lec/
 12. Nie żyje się, nie kocha i nie umiera - na próbę.
  /Jan Paweł II/
 13. Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu.
  /Collier/
 14. Jeśli potrafisz robić w życiu zwykłe rzeczy w niezwykły sposób, przyciągasz uwagę świata.
  /Carver/
 15. Coach jest kimś, kto mówi ci, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć :-) po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być.
  /Tom Landry/
 16. Nie po to przyszliśmy na świat, by żyć stosownie do oczekiwań innych. Aby dać światu z siebie coś wyjątkowego, każdy z nas musi cenić swą indywidualną wartość i podążać za swoimi marzeniami.
  /Anonim/
 17. Jedynymi prawdziwie szczęśliwymi pośród was staną się ci, którzy będą mieli przed sobą cel i odkryją, jak służyć innym.
  /I. Berlin/
 18. Nie wystarczy tylko posiadać dobry umysł. Najważniejsze jest, by go dobrze używać.
  /Descartes/
 19. Największych dzieł dokonali ci, którzy dziwnym sposobem zachowali zdolność do snucia wspaniałych marzeń przez całe życie.
  /W. R. Bowie/
 20. Człowiek wygrywa życie, jeśli pragnie tego, czego może dokonać i dokonuje tego, czego pragnie.
  /Dariusz Skraskowski/
 21. Ocean jest większy od morza, morze jest większe od jeziora, jezioro jest większe od stawu, staw jest większy od kałuży, kałuża jest większa od kropli. Zawsze znajdzie się osoba lepsza, mądrzejsza, bogatsza...
  /Nikodem Marszałek/
 22. Żeby zrozumieć ludzkie życie, trzeba poznać nie tylko to, co człowiek robi, ale i to, czego świadomie nie zrobił. Ten jest mądry, kto nie traci czasu na pogoń za tym, do czego nie jest powołany. A ten jest mądrzejszy, kto spośród rzeczy, które może zrobić dobrze, wybiera i rozsądnie stara się zrobić tę najlepszą.
  /Gladstone/
 23. Nasze wątpliwości są jak zdrajcy. Sprawiają, że tracimy dobro, które częstokroć moglibyśmy zyskać. Dlatego, że lękamy się spróbować.
  /W. Szekspir/
 24. Człowiek, który cierpi, gdy nie jest to konieczne, cierpi bardziej niż jest to konieczne.
  /Seneka/
 25. Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob.
  /Archimedes/
 26. Geniusz to 25% wybitnych uzdolnień, 10% szczęścia i 65% twardej, nieustępliwej i pełnej zapału pracy.
 27. Śmiać się często i szczerze. Zyskać szacunek mądrych ludzi i podziw dzieci. Zasługiwać na dobrą ocenę uczciwych krytyków. Cierpliwie znosić zdradę fałszywych przyjaciół. Doceniać piękno. Znajdować w bliźnich to, co najbardziej wartościowe. Pozostawić po sobie świat nieco lepszym :-) czy to w postaci zdrowego dziecka lub alejki w ogródku. Mieć świadomość, że choćby jedna istota ludzka odetchnęła lżej dzięki temu, iż my istnieliśmy na tym świecie. Na tym właśnie polega sukces.
  /Ralph Waldo Emerson/
 28. Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji.
  /A. Robbins/
 29. Biedni mają duże telewizory, bogaci - duże biblioteki.
  /Jim Rohn/
 30. Wobec wszystkiego, co Ci się przydarza, możesz albo sobie współczuć, albo traktować to, co się stało, jako prezent. Wszystko jest albo okazją do rozwoju, albo przeszkodą, która zatrzyma Twój rozwój. Wybór należy
  do Ciebie.
  /Wayne Dyer/
 31. Najlepszym sposobem na smutek jest nauczenie się czegoś nowego.
  /Theodore White/
 32. Kiedy staje się oczywiste, że cele nie mogą zostać osiągnięte, nie dostosowuj celów, dostosuj działania.
  /Konfucjusz/
 33. Kiedy w pełni zdecyduję, że dany rezultat jest wart osiągnięcia, zaczynam robić próbę za próbą, aż go osiągnę.
  /Thomas Edison/
 34. Ci, którzy nie posuwają naprzód żadnego życia poza swoim własnym, żyją nieciekawie.
  /Bertold Brecht/
 35. Życie podobne jest do drogi pełnej zakrętów. Widzimy tylko odcinek do kolejnego zakrętu. Ale wiemy, że Bóg ogarnia wzrokiem całą drogę. /Anton Kner/
 36. W życiu nie ma rozwiązań. Są tylko siły do wędrówki: należy wierzyć w nie, a rozwiązania same się znajdą.
  /Antoine de Saint-Exupery/
 37. Dzieci nie liczą czasu, toteż wystarcza im go na gruntowne obserwacje.
  /Jacob Bosshart/
 38. Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.
  /Jeremias Gotthelf/
 39. Jeżeli człowiek nie odkrył czegoś, za co gotów jest umrzeć, nie nadaje się do tego, by żyć.
 40. Cisza, ufność i pokora wzbudzą w Tobie wysoki poziom duchowego przewodnictwa. Spokój i opanowanie to żarliwe siły wzmacniające i utrzymujące Twój wewnętrzny głos. Istota prowadzona przez wewnętrzny szept nigdy nie straci swojej tożsamości, nigdy nie straci siły woli, nigdy się nie męczy i nigdy nie mówi "nigdy". Człowiek ów to kwitnący kwiat na polu pełnym chwastów i wysuszonych krzaków.
  /Nikodem Marszałek/
 41. Myśl jest światem sama w sobie. Stworzyć może piekło z nieba, a niebo z piekła.
  /Milton/
 42. Wyszedłem, by znaleźć przyjaciela - nikogo nie spotkałem. Wyszedłem, by być przyjacielem - odtąd przyjaciół miałem wszędzie.
 43. Człowiek jest skazany na wolność - rzucony w świat ponosi odpowiedzialność za wszystko, co czyni.
  /J. P. Sartre/
 44. Czytanie czyni człowieka pełnym, rozmyślanie głębokim, a rozmowa otwartym.
  /B. Franklin/
 45. Zajmuj się jedynie tym, co wychodzi Ci najlepiej. Mów wyłącznie o sprawach, na których naprawdę się znasz.
  /S. Spielberg/
 46. Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie. Każdego dnia działaj. Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu teraz! Dni które przyjdą, są policzone.
  /Michael Landon/
 47. Tak to już jest w życiu, że jeśli skupiamy się na problemach, mamy więcej problemów. Jeżeli świadomie nie wybierasz, gdzie chcesz pójść, idziesz w kierunku nieświadomych problemów. Jeżeli skupiasz się na obfitości, dostajesz więcej obfitości. Nasze postrzeganie staje się magnesem, który ciągnie nas w kierunku, na którym skupiamy swoją uwagę.
  /Dariusz Skraskowski/
 48. Zdecyduj, że będziesz kimś na tym świecie, a staniesz się nim. Mierz w wybitność, a trafisz do celu. Oto wielka tajemnica wysiłku i wybitności.
  /J. Hawes/
 49. Kropla drąży skałę.
 50. Sukces to praca, która nazywa się „hobby”;
  /Zig Ziglar/
 51. Za każdym człowiekiem sukcesu stoi dziesięć osób, które go ukształtowało, pomogło, wierzyło. Oni zawsze stoją w cieniu, służąc, ucząc i wierząc. Sukces to ich zasługa, ale wiedzą o tym tylko oni.
  /Tajemnice szczęścia, Nikodem Marszałek/
 52. Twój los kształtuje się w momentach podejmowania decyzji.
  /Anthony Robbins/
 53. Określ, czego najbardziej w życiu pragniesz. Wypisz środki, jakimi chcesz to osiągnąć. I nie pozwól, by cokolwiek odwiodło Cię od dążenia do celu.
  /Kaiser/
 54. Wzrastamy wśród marzeń. Wszyscy wielcy ludzie są marzycielami. Niektórzy pozwalają swoim snom umrzeć. Inni pielęgnują je i chronią – szczególnie w złych chwilach, po których zawsze przychodzi słońce i radość.
  /Anonim/
 55. Gdy człowiek pewnie zmierza ku swoim marzeniom, niespodziewanie osiąga sukces w zwykłej godzinie.
  /H. D. Thoreau/
 56. Aby osiągnąć sukces, musisz mądrze pracować, nigdy nie rezygnować – lecz przede wszystkim powinieneś pielęgnować swą wspaniałą obsesję.
  /W. Disney/
 57. Spróbuj zapalić maleńką świeczkę, zamiast przeklinać ciemność.
  /Konfucjusz/
 58. Są trzy fazy ujawniania prawdy. Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem,
  a na koniec traktowana jest jako oczywistość.
  /Artur Schopenhauer/